Campania „Reșița Curată”: Tone de gunoaie adunate de voluntari de pe marginea șoselelor
30 martie 2021, 10:55
Hârtii, cartoane, cauciucuri, peturi, haine, aparatură electrocasnică. Asta au găsit voluntarii pe marginea Drumului Național 58 ce leagă Resița de zona turistică Anina-Cascada Bigăr-Valea Almăjului.
Câțiva cetățeni și angajați ai primăriei, cărora li s-a alăturat un echipaj de jandarmi, au ecologizat, pe o distanță de câțiva kilometri, artera ce reprezintă una dintre principalele porți de intrare în oraș.
David, un băiețel de 8 ani, a fost cel mai tânăr voluntar care s-a alăturat campaniei. După ce a adunat câțiva saci cu gunoaie de pe marginea drumului, el a dorit să transmită un mesaj oamenilor mari.
Campania „Reșița Curată” se află la a 5-a ediție și se va derula până pe 15 mai.

