Doliu în lumea muzicii, după moartea "Reginei Rock'n-Roll-ului". De două ori inclusă în Rock and Roll Hall of Fame, Tina Turner a fost descrisă de mulți drept o "anti-divă"

Lumea muzicii este în doliu după moartea Tinei Turner. Cea supranumită "Regina Rock'n Roll" a murit miercuri seara în casa ei din Elveția, la 83 de ani. De mai mulți ani avea grave probleme de sănătate și renunțase la concerte încă din 2009. Cu o carieră de aproape cinci decenii, Tina Turner a fost una dintre cele mai mari nume ale muzicii și a fost de două ori inclusă în celebra Rock and Roll Hall of Fame.

Raport: România continuă să înregistreze progrese semnificative în combaterea antisemitismului, xenofobiei, radicalizării și discursului instigator la ură

În contextul marcării a doi ani de la adoptarea Strategiei naționale pentru prevenirea și combaterea antisemitismului, xenofobiei, radicalizării și discursului instigator la ură, aferentă perioadei 2021-2023, Guvernul României publică Raportul anual cu privire la progresul înregistrat în implementarea acesteia.

Carmen Iohannis a mers cu elevii să îi întâmpine pe președinții Germaniei și României la Sibiu. "Nu am venit aici politic, am venit împreună cu clasa mea"

Președintele Klaus Iohannis și omologul său german se află, astăzi, în vizită la Sibiu. Au avut întâlniri cu reprezentanţii oficialităţilor locale, dar şi cu comunitatea germană din zonă. La ieşire, cei doi şefi de stat au fost aşteptaţi de Carmen Iohannis, alături de câţiva dintre elevii din clasa sa.

„Trupele Wagner – mercenarii Rusiei”, cel mai bine păstrat secret al lui Putin, demascat într-un documentar în premieră la TVR 1

Povestea organizaţiei militare clandestine ce serveşte Kremlinului, pusă cap la cap de jurnalişti de investigaţie şi de oameni obişnuiţi, face subiectul filmului producţie Franţa 2023. Operațiuni de destabilizare, acte de tortură, asasinate, violuri sunt atribuite grupării mercenare Wagner. Miniseria documentară „Trupele Wagner – mercenarii Rusiei” se vede la TVR 1 joi, 25 mai, de la orele 22.00 şi 23.00.

Percheziţii la Braşov, Bucureşti şi alte cinci judeţe într-un dosar de trafic de migranţi. Rețeaua a fost anihilată

O importantă rețea de traficanți de migranți a fost anihilată de polițiștii de frontieră români. Grupul a fost înființat în 2022 și a reușit să transfere peste graniță un număr mare de migranți, pe o rută ce începea în Bulgaria și se termina în Germania. La un singur transport, liderii grupării câștigau în jur de 150.000 de euro.