Monede expuse în premieră la Banca Națională a României, în Cluj-Napoca. Publicul poate admira o colecție temporară de monede și bancnote

Clujenii au ocazia să descopere clădirea istorică a sediului BNR din Cluj-Napoca, dar și o colecție temporară impresionantă de monede și bancnote. În cadrul microexpoziției "Începuturile monedei românești", pregătită special pentru acest eveniment, vizitatorii vor avea ocazia nu doar să afle informații inedite, ci și să admire monede rare aflate în patrimoniul BNR.

Republica Moldova va continua cooperarea cu România în domeniul energetic. Memorandum de înțelegere între cele două țări, semnat la Bucureşti

Republica Moldova va continua cooperarea cu România în domeniul energetic prin implementarea unor proiecte ce vizează interconectarea reţelelor de gaze naturale şi energie electrică. La București, a fost adoptat un memorandum de înțelegere între cele două țări. Proiectele vizează în special extinderea gazoductului Iași - Ungheni - Chișinău și construirea obiectivului de investiții de importanță strategică Suceava - Bălți. Miniştrii Energiei din Republica Moldova şi România au vorbit despre toate acestea aseară, la emisiunea Tema Zilei, de la TVR Info.

Traumele războiului le-au făcut pe sute de mame refugiate din Ucraina să rămână fără lapte sau să nască prematur. UNICEF a înființat în Polonia o bancă de lapte matern, pentru a le veni în ajutor

Dincolo de tabere și dogme, de rațiuni geopolitice și teorii ale conspirației, într-un război au de suferit mii și mii de oameni nevinovați. Și cine sunt mai nevinovați dacă nu copiii. Sute de mame refugiate din Ucraina fie au născut prematur, fie au rămas fără lapte din cauza traumelor îndurate. Ca să le vină în ajutor, UNICEF a înființat în Polonia o bancă de lapte matern.

Codex Aureus, înscris pe Lista UNESCO

Codex Aureus, cel mai cunoscut şi important manuscris medieval occidental anluminat aflat într-o colecţie din România, la Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia, a intrat pe Lista UNESCO, a anunţat, joi seara, Biblioteca Naţională a României.

Ministrul Virgil Popescu, la Tema Zilei: Ce știu e că, prin protocolul care a fost semnat, Ministerul Energiei este în continuare, ar trebui să fie în continuare al PNL

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a vorbit la Tema Zilei, pe TVR Info, și despre rotativa guvernamentală și negocierile care se poartă în Coaliție în aceste zile. Virgil Popescu a precizat că și-ar dori să poată continua activitatea în minister, însă decizia va fi luată de PNL, partid în care este vicepreședinte și președinte de filială.