Iohannis cere implementarea rapidă a unui sistem de avertizare a populației. "Nu pot fi tolerate disfuncționalitățile în comunicare"

Președintele Klaus Iohannis solicită Guvernului să implementeze de urgență un sistem de avertizare rapidă a cetățenilor în situații de criză, subliniind că furtunile care au lovit cu o violență extremă România în cursul zilei de duminică arată "vulnerabilitățile" și "ineficiența" sistemului de prevenire a populației și reducere a riscului de producere a dezastrelor.

Urmările furtunii: victime, școli închise, localități fără energie și apă. Premierul și ministrul de Interne, în zonele afectate

Furtunile de o violenţă nemaiîntâlnită au ucis 8 oameni în Timiş, Arad şi Bistriţa. 137 de oameni au fost răniţi, unii dintre ei au ajuns în stare gravă la spital. Mulţi oameni au fost surprinşi pe drum sau pe stradă de vântul extrem de puternic. Au fost distruse maşini, s-au prăbuşit copaci şi au zburat acoperişuri. Furtuna a lăsat fără energie electrică zeci de mii de oameni din mai multe judeţe. Luni, zeci de şcoli şi grădinițe au rămas închise. Iar drumurile şi căile ferate din mai multe judeţe au fost blocate ore bune. Ministrul de Interne Carmen Dan și premierul Mihai Tudose au participat, la Timișoara, la Comandamentul de urgență.

Spectacol multimedia în București: Proiecții 3D pe Casa Poporului

Muzică şi proiecţii 3D în prag de noapte, în Piaţa Constituţiei. Astfel au fost marcaţi cei 558 de ani de atestare istorică a Capitalei. Bucureştenii s-au strâns în primul rând pentru concertul Pink Martini, apoi au vizionat proiecţii 3D spectaculoase. Ţinta şi ecranul artiştilor a fost Palatul Parlamentului.

Opt oameni au murit și mai mulți au fost răniți, în urma unei furtuni puternice care a lovit vestul și centrul țării. Celulă de criză la MAI

Sunt imagini apocaliptice din vestul și centrul ţării, acolo unde o furtună violentă a omorât 8 oameni şi a rănit peste 60. Timișoara arăta ca după un dezastru de proporţii: copaci căzuţi, bucăţi desprinse din acoperişuri. Multe locuinţe au rămas fără apă și curent electric. Meteorologii au anunţat că vântul a atins, la rafală, peste 90 de kilometri la oră. Furtuna a lăsat în urmă pagube în Caraș-Severin, Arad, Bihor, Cluj, Bistrița. MAI a activat celula de criză. Telefoanele au sunat necontenit la 112.