Mașină a poliției implicată într-un accident la Timișoara

Doi polițiști din Timișoara au ajuns la spital, după ce mașina în care se aflau în misiune a fost lovită de o șoferița. Femeia era în mașina cu încă o persoana și doi copii. Toți au scăpat nevătămați, însă conducătoarea auto s-a ales cu dosar penal pentru vătămare corporală din culpa. Familia femeii a protestat vehement fața de modul în care polițiștii au făcut anchetă.

Misiune în Polonia. 120 de militari brașoveni vor face parte din Grupul de luptă al NATO

Defilare cu surprize la Braşov. 120 de militari dintr-un batalion de apărare antiaeriană vor pleca în Polonia, aşa că şi-au luat la revedere printr-o ceremonie specială. Vor face parte din grupul de luptă al NATO care întăreşte securitatea graniţei de nord-est a Poloniei. Vor sta în zonă 6 luni. Unul dintre ei şi-a cerut iubita de soţie înainte de a pleca în misiune.

Muncitorii români din Franța, atu pentru afaceri, plus pentru comunități. Dacă vor fi nevoiți să plece, localități întregi vor rămâne pustii

Muncitorii detaşaţi, un subiect îndelung dezbătut şi insuficient reglementat, generează nu numai critici, dar şi îngrijorare. Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, ar vrea ca regulile europene să fie mai stricte în ceea ce-i priveşte pe lucrătorii detaşaţi. În realitate, plecarea muncitorilor români sau din alte state europene ar putea lăsa comunităţi întregi aproape părăsite. Corespondentul nostru la Paris, Mihaela Antoche, are detalii.