Alertă la Măldărești, județul Vâlcea. Ministrul Mediului susține că statul va plăti acoperirea gropii de gunoi cu pământ

Groapa cu otrăvuri din Vâlcea care arde de mai bine de o săptămână a pus în alertă autorităţile şi a semănat panică în rândul localnicilor. Ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, care a inspectat astăzi zona, susţine însă că nu se poate vorbi despre evacuarea oamenilor. Statul va aloca însă bani ca pământul să acopere cât mai repede sursa de poluare.

Spitalul Virtual pentru Copii: Părinții primesc informații online de la cei mai buni pediatri

Medicii unui spital din Capitală vor să însănătoşească zona otrăvită a informaţiilor medicale strânse din mediul online. Sătui să tot combată aberaţiile prezentate pe zeci de site-uri drept informaţii medicale certe, cadrele medicale s-au împrietenit cu Facebook-ul şi au reuşit să adune în jurul lor o întreagă comunitate. Aşa a luat viaţă Spitalul Virtual pentru Copii, locul unde părinţii şi medicii schimbă informaţii pentru binele celor mici.

Dezastru ecologic. Depozitul de deşeuri de la Măldăreşti, județul Vâlcea, arde de peste o săptămână

E stare de alertă în comuna Măldăreşti, din Vâlcea. Depozitul de deşeuri arde de peste o săptămână, în ciuda eforturilor pompierilor de a stinge flăcările. Cel mai grav este că tot mai mulţi dintre cei care locuiesc în apropiere suferă din cauza fumului gros, toxic. Este un dezastru ecologic, pentru că şi apa din fântânile oamenilor a fost afectată.

Mugur Mihăescu, la Primăria București. El va fi consilier personal al Gabrielei Firea pe problemele Centrului Istoric

Mugur Mihăescu, vicepreşedintele Asociaţiei Comercianţilor din Centrul Istoric şi component al trupei de umor 'Vacanţa Mare', va fi consilier personal al primarului general al Capitalei, Gabriela Firea. Mihăescu va avea ca principală responsabilitate relaţia dintre municipalitate, prin toate instituţiile acesteia, cu Centrul Istoric al Bucureştiului, pe toate planurile - urbanistic, comercial, cultural, curăţenie, ordine publică etc, potrivit unui comunicat citat de Agerpres.

MTV VMA 2017. Kendrick Lamar a câştigat marele trofeu pentru clipul "Humble"

În California au fost decernate premiile MTV pentru producţii video. Marele câştigător a fost rapperul Kendrick Lamar, cu cele mai multe nominalizări şi premii, dar la polul opus, paradoxal, o altă figură marcantă a serii a fost o cântăreaţă cu nicio nominalizare. Şi pe deasupra, ceremonia a fost încărcată de semnificaţii şi aluzii politice.