Medicii trag un semnal de alarmă: Nașterea acasă poate fi un pericol pentru mame și prunci
Din ce în ce mai multe românce aleg să nască acasă! O decizie care pune în pericol viața lor și a pruncilor. Medicii spun că în ultima perioadă, zeci de mame ajung în stare gravă la spital, după astfel de nașteri. În unele cazuri e prea târziu. La noi, medicii și asistentele nu au voie să vină la domiciliu ca să le asiste pe mămici. Asta deși, în multe state europene, nașterea acasă este legală și practicată des.
25 august 2017, 11:08