Premierul critică datoriile Tarom. Directorul interimar al companiei: Nu înţeleg despre ce datorii este vorba

Ministrul Transporturilor a fost certat din nou în ședința de Guvern. Premierul e nemulțumit de pierderile companiei Tarom și i-a reproșat lui Răzvan Cuc că și-a asumat o conducere neperfomantă. Dar șeful Tarom se apără și spune că banii au fost cheltuiți pe avioane noi, tocmai pentru a revitaliza compania de stat. Eugen Davidoiu a acordat un interviu exclusiv Știrilor TVR.

Profit record pe litoral de Sfânta Maria, peste 50 de milioane de euro

Atât au cheltuit cei 200 de mii de turişti prezenţi pe litoral, în zilele libere de Sfânta Maria. Hotelurile au fost pline, terasele de asemenea, iar încăsarile au explodat. S-au vândut sute de butoaie cu bere, tone de mâncare, iar şezlongurile au fost ocupate non-stop.

Directorul interimar al Tarom: Fosta conducere a vrut să vândă compania. Voi transmite neregulile găsite instituţiilor acreditate

Directorul interimar al Tarom, Eugen Davidoiu, se apără în scandalul pierderilor companiei aeriene pe care o conduce de jumătate an. Acesta a vorbit într-un interviu acordat în exclusivitate Ştirilor TVR despre problemele cu care se confruntă compania şi despre angajaţii care fac achiziţii fără să-l anunţe. Mai mult, Eugen Davidoiu a explicat că fosta conducere a TAROM avea în plan să vândă compania de stat şi se întreabă dacă instituţiile statului cunosc toate aceste probleme. Davidoiu mai spune că are în lucru verificări în cadrul instituţiei, iar neregulile pe care le-a găsit până acum vor fi puse pe masa anchetatorilor în perioada următoare. „Sunt prea mic să am o discuţie cu premierul”, a fost reacţia lui Davidoiu când a fost întrebat dacă l-a întrebat cineva despre problemele economice ale Tarom.

Incendiu la un vagon dezafectat în zona Gării Basarab

Pompierii intervin, vineri, pentru a stinge un incendiu care a izbucnit la un vagon dezafectat în zona Gării Basarab, a anunțat Adrian Marin, purtătorul de cuvânt al ISU București-Ilfov, potrivit Agerpres.

Situația din Spania, pe ordinea de zi a ședinței de Guvern

Premierul Mihai Tudose a transmis, vineri, la începutul ședinței de guvern un mesaj de solidaritate cu Spania. Prim-ministrul a cerut Ministerului Sănătății și Ministerului Afacerilor Externe să urmărească îndeaproape situația românilor răniți în atentatul de la Barcelona.