Andreea Răducan, noul președinte al Federației Române de Gimnastică

Fosta campioană mondială și olimpică Andreea Răducan a fost aleasă, vineri, în funcția de președinte al Federației Române de Gimnastică, fiind votată în majoritate de membrii afiliați prezenți la Adunarea Generală de alegeri organizată la sediul Ministerul Tineretului și Sportului, anunţă Agerpres.

Guvernul a adoptat Ordonanţa de Urgenţă prin care se modifică pensiile speciale

În ședința de guvern a fost discutată OUG care modifică modul de calcul al pensiilor speciale. Actul normativ trebuia să intre în discuţia cabinetului Tudose încă de ieri, însă ședința a fost reprogramată. Consiliul Economic și Social a dat aviz negativ pentru actul care vizează pensiile speciale. Potrivit unor surse guvernamentale, MAI a avizat documentul, dar a venit cu observații.

Un bărbat a murit la Iași, din cauza caniculei. Mii de apeluri la Ambulanță. 50 de grade pe asfalt şi pe şine

România a fost astăzi un uriaş cuptor. 12 judeţe sunt sub cod roşu de caniculă, iar restul ţării, sub cod portocaliu. O persoană a murit şi una este comă. Serviciile de ambulanţă şi spitalele de urgenţă au fost toată ziua în alertă şi au chemat medici de acasă pentru a face faţă numărului mare de pacienţi. Din cauza temperaturilor extrem de ridicate, autorităţile au impus restricţii de circulaţie.

Întâlnirea sașilor de la Codlea

Sute de saşi s-au întors în România ca să-şi vadă foştii prieteni, vecini şi colegi de muncă. Este o reuniune care are la loc în Codlea, o dată la 3 ani. Puţinii saşi care au rămas în ţară se pregătesc atent pentru oaspeţi. Anul acesta au inaugurat, special cu această ocazie, un muzeu al istoriei saşilor.