Camionul militar care a căzut în prăpastie a fost ridicat cu trei macarale de mare tonaj

Camionul militar care s-a răsturnat joi seară în zona Dâmbovicioara, din Argeş, a fost scos din râpă. Trei macarale de mare tonaj au ridicat vehiculul până la şosea. Operaţiunea a durat 6 ore, timp în care traficul a fost blocat. Mâine, cei trei militari care au murit în accident vor fi înmormântaţi cu onoruri. Ceilalţi nouă, care au fost răniţi sunt în stare stabilă.

CSAT se întrunește marți în ședință la Palatul Cotroceni

Ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării, condusă de către președintele Klaus Iohannis, va avea loc marți, începând cu ora 11:00, anunță Administrația Prezidențială într-un comunicat de presă. Pe ordinea de zi sunt incluse, printre altele, analiza activității SRI în anul 2016, planul de înzestrare a Armatei României până în anul 2026 și Carta albă a apărării.

Sute de solicitări la Ambulanța București din cauza caniculei. Jumătate sunt urgențe de cod roșu și galben

Leşinurile, insolaţiile şi arsurile solare sunt cele mai frecvente afecţiuni provocate de caniculă si de expunere la soare, la temperaturi extreme. Însa pericolele sunt chiar mai mari pentru cei care se încumetă să stea afară în miezul zilei, pentru cei care fac eforturi intense şi pentru cei care nu beau apa suficientă. Medicii de la ambulanţă şi de la unităţile de primiri urgenţe sunt în alertă maximă.

Jumătate de țară este sub cod roșu de caniculă astăzi. De la ora 21:00 va fi cod galben de instabilitate atmosferică în 21 de județe

La ora 10:00 a intrat în vigoare avertizarea meteorologilor de temperaturi extreme. Valorile vor depăși recordul istoric înregistrat în România - 44,5 grade la umbră. Este a treia oară când meteorologii de la noi lansează o avertizare cod roșu de căldură excesivă. La Zimnicea s-au înregistrat deja 42 de grade Celsius. Temperaturile resimţite sunt mult mai mari, de peste 55 de grade.

Examenul auto va fi monitorizat audio-video

Modul de desfăşurare a probei practice a examenului auto se va înregistra, de luni, video şi audio, cu sisteme tehnice de monitorizare, care se vor instala pe autovehiculele folosite la susţinerea acesteia, anunță Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor.