30 de tineri de la Universitatea Politehnică, din Bucureşti, pun România pe harta lumii în domeniul spaţial. Sunt primii studenţi de la noi din ţară care au reuşit să lanseze o rachetă în spaţiu. Chiar dacă cei din jur le spun adesea că au avioane în cap, tinerii pregătesc a două lansare, pentru că şi-au propus să cucerească Universul.
Rusia a testat, joi, o rachetă hipersonică în Marea Neagră, în largul fostei regiuni ucrainene Crimeea, în cadrul unui exerciţiu la care a asistat preşedintele Vladimir Putin.