Imaginile cu o asistentă arestată pentru că nu a vrut să ia o probă de sânge unui pacient în stare de inconștiență scandalizează SUA

Americanii sunt revoltați de arestarea abuzivă a unei asistente medicale. Totul s-a petrecut în Salt Lake City, în luna iulie, dar acum au fost prezentate imagini de la şocantul incident. Poliţistul dorea o probă de sânge de la un şofer în comă. Asistenta i-a explicat că regulamentul nu-i permite recoltarea de la un pacient în stare de inconştienţă. Şi a fost arestată pentru asta!

Tontu' ăla de la poartă i-a lăsat şi m-am trezit cu ei la recepţie. Noi interceptări în dosarul decontărilor ilegale de la CNAS

Apar detalii şocante despre caracatiţa de la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate. În interceptările procurorilor se vorbeşte despre influenţă şi bani făcuţi uşor pe spatele bolnavilor. Cine nu intra în circuit era ameninţat până ceda, în timp ce bolnavii cu acte în regulă stăteau cu zilele la uşile instituţiei. Între timp, fostul preşedinte al CNAS, Marian Burcea, a fost arestat preventiv.

TVR, lider de audienţă în timpul meciului România - Armenia

Fotbalul şi TVR au fost lideri de audienţă aseară, în timpul meciului România - Armenia. Pe toată perioada partidei câştigate de echipa națională cu 1 la 0 în faţa Armeniei, aproape 1 milion 8 sute de mii de telespectatori s-au uitat în fiecare minut la Televiziunea Naţională. Minutul de aur a adus o cotă de piaţă de peste 35 la sută cu aproape 2 milioane 2 sute de mii de telespectatori, conform datelor furnizate de Kantar Media.

Primăria Sectorului 3 vrea licitație online pentru locurile de parcare

Şoferii care vor să aibă un loc de parcare în Sectorul 3 al Capitalei trebuie să apeleze la prietenii cu bani sau la credite! Primăria vrea să scoată la licitaţie toate locurile de parcare, iar câştigătorul va fi, evident, cel care are cei mai mulţi bani în cont. Proiectul este, deocamdată, în dezbatere publică, însă are susţinerea primarului.

Politică pe litoral. După prima zi de lucru, parlamentarii au plecat la mare, unde au loc ședințe

A început sesiunea de toamnă a Parlamentului. Au fost câteva momente tensionate la Camera Deputaţilor, unde PMP şi-a pierdut reprezentantul din Biroul Permanent. Nu s-a stat însă prea mult în Palatul Parlamentului. Reprezentanţii PSD, ALDE şi cei ai PNL au plecat la mare, unde au şedinţe în acest weekend. Social-democraţii sunt în Mamaia, în timp ce liberalii s-au strâns la Neptun. Marius Vulpe a relatat la Telejurnal.