Parlamentul își începe vineri activitatea

Camera Deputaților și Senatul sunt convocate, vineri, în cea de a doua sesiune parlamentară ordinară a anului, printre prioritățile legislative fiind mai multe proiecte așteptate de la Guvern - modificările la legea pensiilor, pachetul de legi ale Justiției sau înființarea Fondului Suveran de Investiții.

Modificările la legile justiției, o nouă fază. Liviu Dragnea e iritat de anumiți ambasadori, liberalii contraatacă

Ministrul Justiţiei a trimis la CSM propunerile de modificare a legilor justiţiei şi le-a făcut publice pe site-ul ministerului. Iar reacţiile negative se înteţesc. După îngrijorările internaţionale, şi Inspecţia Judiciară a criticat proiectul. Pe de altă parte, preşedintele PSD Liviu Dragnea se declară şi el îngrijorat, dar de anumiţi ambasadori din România care îşi permit, spune el, să ne interzică dreptul de a începe dezbaterea.

Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, caută șpaga la Compania de autostrăzi

Ministrul Transporturilor vorbeşte cu toată gura despre şpăgile care se dau în construcţii. Într-o înregistrare făcută în iunie şi intrată acum în atenţia presei, Răzvan Cuc se arată nemulţumit de întârzierea lucrărilor la centura ocolitoare a oraşului Tecuci. Prima explicaţie care i-a venit atunci în minte e că cineva a luat şpagă. Acum susţine că a avut o reacţie la nervi, deranjat de atitudinea constructorilor, fără să aibă, neapărat, o suspiciune de corupţie.

Efectul "Tudose": Acţiunile unor bănci au scăzut chiar și cu 5 procente

Bursa a reacţionat imediat după declaraţiile prin care premierul Mihai Tudose a comparat băncile cu banditul Terente. Acţiunile s-au devalorizat, ceea ce înseamnă pierderi financiare de un miliard de lei, după cum au calculat experţii pieţei. Între timp, Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor a publicat un raport asupra sistemului bancar, care arată că numai în ultimii 2 ani 16 mii de români au reclamat instituţiile de credit.

Îndrumător de weekend: festival de arte vizuale la Brașov, muzică electronică și dubstep în Ardeal, filme premiate în Timișoara și București

Un nou festival de muzică își face debutul weekendul acesta la noi în țară. Prima ediție Awake se petrece la 20 de km de Târgu Mureș, într-unul dintre cele mai frumoase parcuri din Ardeal, și-i va aduce pe scenă pe Modestep, Tom Odell și Alternosfera. În Brașov a început deja Amural, cel mai mare eveniment dedicat artelor vizuale, iar în Capitală vor rula filme la discreție în acest sfârșit de săptămână. Iată care sunt cele mai așteptate evenimente din perioada 1-3 septembrie.