Fostul șef ANAF, Bogdan Stan, a predat ștafeta Mirelei Călugăreanu

Bogdan Stan, fostul șef al ANAF demis ieri din funcție de premierul Mihai Tudose, a avut o discuție în această dimineață cu noua șefa a autorității, Mirela Călugăreanu. Bogdan Stan a adus în față realizările celor 6 luni de mandat și i-a explicat planul de eficientizare la care lucra.

România are nevoie de 133 de ani ca să-și refacă pădurile, cu condiţia să nu se mai fure niciun buştean până atunci

România nu are cum să împădurească două milioane de hectare până în 2035, aşa cum prevede Codul Silvic. Ministrul Apelor şi Pădurilor, Doina Pană spune că, în prezent, abia dacă se împăduresc 15 mii de hectare pe an. În ritmul acesta, ne vom atinge ținta peste 133 de ani. Evident, cu condiţia să nu se mai fure niciun buştean până atunci.

România, țara urgențelor medicale. Medicii sunt copleșiți de numărul mare al pacienților care vin la UPU fără motiv

Pacienții din România vor tratament rapid, oferit cu prioritate, indiferent de afecțiunea pe care o au, ori de câte ori vin în unitățile de Primiri Urgențe. Atunci când sunt puși să aștepte, mulți devin recalcitranți. Este realitatea cu care se confruntă din ce în ce mai des medicii de la Urgență, pentru care vor o rezolvare. Unii dintre pacienți vin în toiul nopții cu probleme cronice, vechi de ani de zile, alții nu vor să mai bată drumul până la medicul de familie, de unde își pot lua trimitere. Așa se face că zilnic, costurile fiecărui spital cresc inutil cu zeci de mii de lei.