Iarna a răbufnit în Dobrogea. Viscolul a îngreunat traficul rutier și feroviar. 400 de oameni, blocați în autoturisme

Iarna s-a întors în Dobrogea, unde ninge viscolit de aproape 24 de ore. Vântul puternic a troienit zăpada pe şosele. Mai multe autoturisme, microbuze şi TIR-uri au rămas blocate pe Drumul Naţional 22 din judeţul Constanţa, unde vizibilitatea era aproape de zero din cauza viscolului. Până la urmă, Poliţia a închis circulaţia pe aproape toate drumurile din judeţ. Tulcea şi Constanţa sunt sub avertizare cod portocaliu până la ora 21.00.

Ninsori până miercuri în toată țara. În a doua jumătate a săptămânii vremea va deveni rece, local geroasă

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, luni, o informare de precipitaţii, mai ales sub formă de ninsoare, în general moderate, ce vizează întreaga ţară, până miercuri dimineaţă. Potrivit meteorologilor, în intervalul 11 ianuarie, ora 12:00 - 13 ianuarie, ora 10:00, vor fi perioade în care se vor semnala precipitaţii în cea mai mare parte a ţării, iar în jumătatea de sud se vor acumula cantităţi, local de peste 10 - 15 l/mp. 

Ministrul Transporturilor: Zilele acestea vor fi pentru unii manageri o ocazie de evaluare a capacității de a gestiona provocările vremii

"Zilele acestea vor fi pentru unii manageri o ocazie de evaluare a capacităţii lor de a gestiona provocările vremii nefavorabile. Nimeni nu poate să vină acum la mine şi să îmi spună că are probleme la contractele privind deszăpezirea, că nu sunt stocuri sau că nu sunt în stare să îşi organizeze personalul", a avertizat Cătălin Drulă, într-un comunicat transmis de Ministerul Transporturilor.

Zăpada și poleiul au creat probleme pe șoselele din țară

Unii se bucură când ninge, alții își fac griji! Cine a avut de făcut drumuri prin țară a prins și porțiuni pe care se pierde ușor controlul volanului. Mai ales dacă nu s-a curățat zăpadă ori s-a format polei. Mai multe mașini și tiruri au derapat, dar la Buzău polițiștii au luat măsuri pentru a putea ține drumul deschis dar le-au creat altora nemulțumiri.

Polei pe E85, în județul Buzău

Trafic de coșmar aseară în județul Buzău, pe Drumul European 85. Un strat de polei a transformat carosabliul în patinoar şi a pus probleme șoferilor.

Drumarii ameninţă că nu mai deszăpezesc şoselele dacă nu primesc salariile mărite

Şoselele vor rămâne înzăpezite în această iarnă dacă drumarii nu îşi vor primi măririle de salarii pe care le aşteaptă de doi ani, avertizează membrii Sindicatului "Elie Radu", care reprezintă interesele a 4.800 de salariaţi din totalul celor 7.000 din cadrul Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).