Sezonul gropilor. Zilele cu ger și viscol dar și acțiunea de deszăpezire strică drumurile

După ce drumurile României au fost cu greu deszăpezite, acum șoferii fac slalom printre gropi. Au apărut din cauza utilajelor care au curățat zăpada și a substanțelor folosite. O recunosc chiar cei de la Compania de drumuri, care spun însă că nu ne permitem asfalt de iarnă și asfalt de vară. Primăria Capitalei anunță că se face inventarierea gropilor iar când vremea va permite vor începe reparatiile.

Bucureștiul s-a transformat într-o pârtie imensă. Primăria anunță că vor fi folosite în premieră mașini de topit zăpada

Bucureștiul a fost ca o pârtie imensă, pe care au alunecat deopotrivă mașini și pietoni. Pe bulevarde s-a circulat în coloane fără sfârșit, iar pe trotuare, trecătorii și-au croit singuri poteci. Iar cei care au folosit mijloacele de transport publice au așteptat zeci de minute în stații. 370 de utilaje au curățat toată noaptea arterele Capitalei, însă străzile laturalnice au rămas înzăpezite. În premieră, în Capitală vor fi folosite 12 mașini de topit zăpada pentru a scăpa de nămeții adunați de prin oraș.