deszăpezire
După ani de zile în care a fost prinsă nepregătită de venirea iernii, Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a început să își facă stocuri de sare. La Salina Praid, livrările se fac pe bandă rulantă. Nicio mașină nu stă să aștepte la rând ore în șir, așa cum se întâmpla în anii precedenţi.
Șoferi surprinși de vremea rea pe Transalpina. Salvamontiștii și drumarii au intervenit pentru recuperarea turiștilor blocați în zăpadă
S-a răcit vremea în toată țara, iar în zona de munte au căzut și primii fulgi de zăpadă. Odată cu ei au venit și problemele pentru șoferii surpinși nepregătiți pe șosele. Mai multe mașini au rămas prinse în stratul de zăpadă așezat deja pe Transalpina.
Începe deszăpezirea pe Transalpina. Pe o porțiune de 15 kilometri, stratul de omăt măsoară până la 7 metri
În timp ce în sudul țării temperaturile au atins 30 de grade, pe Transalpina drumarii au început lucrările de deszăpezire.
Capitala, sub zăpadă. Șoferii și-au început ziua cu deszăpezitul mașinilor
În Capitală a nins și s-a depus un strat consistent de zăpadă. Șoferii și-au început ziua cu deszăpezitul mașinilor. Deși se circulă îngreunat, șoferii s-au obișnuit cu iarna și capriciile ei.
Sezonul gropilor. Zilele cu ger și viscol dar și acțiunea de deszăpezire strică drumurile
După ce drumurile României au fost cu greu deszăpezite, acum șoferii fac slalom printre gropi. Au apărut din cauza utilajelor care au curățat zăpada și a substanțelor folosite. O recunosc chiar cei de la Compania de drumuri, care spun însă că nu ne permitem asfalt de iarnă și asfalt de vară. Primăria Capitalei anunță că se face inventarierea gropilor iar când vremea va permite vor începe reparatiile.
Bucureștiul s-a transformat într-o pârtie imensă. Primăria anunță că vor fi folosite în premieră mașini de topit zăpada
Bucureștiul a fost ca o pârtie imensă, pe care au alunecat deopotrivă mașini și pietoni. Pe bulevarde s-a circulat în coloane fără sfârșit, iar pe trotuare, trecătorii și-au croit singuri poteci. Iar cei care au folosit mijloacele de transport publice au așteptat zeci de minute în stații. 370 de utilaje au curățat toată noaptea arterele Capitalei, însă străzile laturalnice au rămas înzăpezite. În premieră, în Capitală vor fi folosite 12 mașini de topit zăpada pentru a scăpa de nămeții adunați de prin oraș.
Noapte grea pentru drumari, în Capitală. Trotuarele și stațiile de autobuz au fost curățate la lopată. Pe străduțe s-a intervenit puțin
În Capitală a fost o încă o noapte grea pentru drumari. Toată noaptea a nins, iar pe un frig de crapă pietrele, muncitorii au curățat de zăpada străzile principale, trotuarele și intersecțiile. Probleme sunt pe străduțele laterale, pe care nu s-a intervenit aproape deloc.
Viscolul a îngreunat deszăpezirea străzilor din Capitală. La noapte va fi mult mai rece, însă ninsoarea își va reduce din intensitate
A fost o noapte grea pentru drumarii din Capitală. Ninsoarea abundentă și vantul puternic au făcut ca deszăpezirea bulevardelor să fie dificilă. În anumite zone din oraș, unde utilajele nu au intrat, s-au format troiene din cauza viscolului.
Un bărbat care lucra la deszăpezire în Huşi i-a tăiat nasul cu lopata unui coleg
Un bărbat în vârstă de 46 de ani, angajat la serviciul de salubritate din Huşi, a ajuns, luni la spital, după ce un coleg cu care lucra la deszăpezire l-a lovit din greşeală cu lopata şi i-a tăiat nasul, scrie Agerpres.

