Directorul care a înjurat angajații, amendat de poliție. Firma, sancționată cu 10.500 de lei de Inspecția Muncii

Directorul tehnic al firmei de textile din Prahova filmat în timp ce își înjura angajaţii care ceruseră plata salariilor a fost amendat cu 1.000 de lei, maximul prevăzut de lege, pentru adresarea de cuvinte și expresii jignitoare. Eleftherios Vanellis, care are domiciliu în Londra, mai este cercetat penal după ce a postat pe contul său de Facebook însemne naziste, transmite Observatorul Prahovean.

Ilie Dragne, sub control judiciar. Administratorul fermei de porci care a aparţinut fiului şefului PSD a fost eliberat

Ilie Dragne, administratorul fermei de porci din Teleorman, reţinut ieri în dosarul de evaziune fiscală de 9 milioane de euro, va fi cercetat sub control judiciar. E decizia magistraţilor după ce ieri Dragne a fost reţinut pentru 24 de ore. Mandatul a expirat la ora 14.00. Încă 8 persoane au fost reţinute azi noapte după audieri maraton. Toate au fost eliberate.

Cristian Boureanu a fost eliberat din arest și plasat sub control judiciar

Tribunalul București a decis vineri ca fostul deputat Cristian Boureanu să fie eliberat din arest preventiv. Boureanu  este plasat sub control judiciar, în dosarul în care este acuzat de ultraj, după ce a lovit, în urmă cu aproape două luni, un polițist rutier. Decizia instanței este definitivă.

METEO. Cod portocaliu de caniculă și disconfort termic în 6 județe.Cod galben în alte 24 de județe și în București. DETALII DE LA ANM

Codul portocaliu de căldură extremă va fi valabil și pe durata zilei de vineri, în șase județe din zona de vest și sud-vest a țării, în timp ce avertizarea Cod galben de caniculă a fost extinsă și pentru județe din sudul Moldovei și Muntenia, inclusiv municipiul București, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie. Cum va fi vremea în weekend ne spune, în materialul video, Florinela Georgescu, director ANM.

Medicii din Timișoara nu mai operează. Canicula crește riscul de infecții și poate pune în pericol viața pacienților

A fost atât de cald în vestul țării, încât medicii au decis să nu mai opereze, pentru că pun în pericol viața bolnavilor. La Institutul de Boli Cardiovasculare din Timișoara, pacienții așteaptă să treacă valul de caniculă. Sistemele de climatizare existente sunt vechi și nu fac față. În aceste condiții, a crescut riscul de infecții în sălile de operație.