Ambrozia, un pericol pentru sănătate. Tot mai mulți oameni fac alergii grave din cauza acestei plante

O buruiană, confundată adesea cu pelinul, ne ameninţă serios sănătatea. Tot mai mulţi oameni fac alergii din cauza ambroziei, care invadează nu doar terenurile şi curţile neîngrijite, ci şi străzile, chiar şi în Capitală. Medicii alergologi fac apel la autorităţi să ia măsuri pentru stârpirea plantei periculoase înainte să înflorească. Proiectul de lege, care impune sancţiuni pentru lipsa de acţiune, nu a fost încă adoptat.

Acoperişuri avariate şi 8 localități fără energie electrică în Neamț, după ploile torenţiale şi vijeliile de sâmbătă

Au crezut că sunt loviţi de o tornadă: localnicii din judeţul Neamţ au înfruntat o vijelie cum nu au mai văzut niciodată. Vântul a fost atât de puternic, încât a smuls acoperişuri, a avariat reţele electrice şi a distrus hectare de culturi. Mii de oameni au rămas fără energie electrică, iar mai multe drumuri au devenit impracticabile. E greu de estimat acum la cât se ridică toate pagubele. 

Partajarea gratuită a articolelor pe rețele sociale ar putea fi interzisă. Comisia Europeană pregătește o directivă în acest sens

Comisia Europeană pregătește pentru la toamnă o directivă controversată, care ar urma să introducă taxarea persoanelor și entităților care preiau materiale de pe alte site-uri. Este prezentată drept o soluție la fenomenul furturilor intelectuale de pe internet, în timp ce criticii acesteia o prezintă drept o modalitate de a îngropa giganții mondiali ai internetului de peste Ocean. Corespondență de la Lucian Pîrvoiu.

Cum folosesc teroriștii mediul online ca armă. ISIS folosește internetul pentru propagandă și recrutări

Una dintre cele mai puternice arme în mâna teroriștilor este internetul. Îi ajută să-și facă propaganda, să recruteze oameni și să comunice între ei, de multe ori nestingheriți. Până acum, comunitatea informatică mondială nu a reușit să găsească mijloace rapide pentru a opri răspândirea mesajelor teroriste: sunt clipuri video de propagandă jihadistă care stau săptămâni întregi în spațiul virtual. Despre toate acestea, dar și despre pericolul, puțin conștientizat, de radicalizare în școli, a stat de vorbă Magdalena Moreh cu Demir Murat Seyrek, de la Fundația Europeană pentru Democrație.

Compromis şi concesii la G20. Summit-ul de la Hamburg, la final

Să luăm lucrurile aşa cum sunt, a fost concluzia Summit-ului G20, prezentată de cancelarul german, Angela Merkel, după două zile de discuţii intense. Declarația finală poartă marca unor controverse între noua administrație americană și restul lumii. Summitul G20 s-a desfășurat la Hamburg, în Germania.

Siberia, lagărul deportaţilor de peste Prut. În iulie 1949, peste 35 de mii de basarabeni au fost deportați

Au îndurat frig, foame şi batjocoră. Copiii deportărilor au trăit chinuri inimaginabile și au devenit, fără voia lor, oameni maturi peste noapte. Acea noapte din 5 spre 6 iulie 1949, care le-a croit un alt drum, un drum spre nicăieri, de unde părea că nu există cale de întoarcere. E povestea basarbenilor deportați. În iulie 1949, peste 35 de mii de oameni din Basarabia au fost deportaţi în Siberia. Un reportaj realizat de jurnaliștii de la TVR Moldova.

ANAF nu mai are bani de salarii. Șeful instituției neagă posibilitatea reducerilor de personal

Dacă pentru parlamentari nu se pune problema banilor, ANAF, agenţia care colectează banii pentru bugetul de stat, riscă să nu îşi mai plătească angajaţii în ultimele două luni ale anului. Surse din instituţie susţin că preşedintelui Bogdan Stan i s-ar fi cerut să dea afară 15% dintre angajaţi. Şeful Fiscului nu recunoaşte şi spune că premierul i-a cerut doar mai multă eficienţă din partea angajaţilor, adica să aducă mai mulţi bani la buget.