Afganistanul e încă brăzdat de mine. Operațiunile de deminare sunt în pericol, pentru că nu mai sunt bani

În Afganistan, minele antipersonal fac anual mii de victime. E o misiune extrem de dificilă să cureți toate regiunile unde se află aceste dispozitive. Ce e și mai trist este că operațiunea se face de cele mai multe ori cu mână necalificată. Mulți afgani știu la ce se expun când intră în câmpurile minate, dar o fac pentru banii care le asigură supravietuirea.

Un adolescent a rămas fără două degete după ce s-a rănit în poligonul de la Cincu. A intrat într-o zonă interzisă

Un adolescent a rămas fără două degete, după ce s-a "jucat" cu mai multe cartuşe, găsite în poligonul militar de la Cincu. Explozia i-a provocat răni deosebit de grave la mâini, dar şi pe restul corpului. Reprezentanţii poligonului spun că nu ştiu de unde a reuşit adolecentul să facă rost de cartuşe, în condiţiile în care,după fiecare exerciţiu, zona este curăţată de muniţie.

Vijeliile au făcut prăpăd: Copaci doborâți, mașini răsturnate, acoperișuri smulse, localități fără curent electric

Vijeliile au făcut prăpăd în unele zone din ţară. În doar câteva minute, vântul puternic a doborât mulţi copaci la Râşnov. O persoană a fost electrocutată din cauza unui cablu rupt. În vestul ţării, la Timişoara, au fost multe autoturisme avariate, spre disperarea proprietarilor. Iar la Arad, vântul a fost atât de puternic, încât mai multe maşini s-au răsturnat pe drumuri. Sute de copaci rupţi au ajuns pe şosele şi au dat peste cap traficul.

Un bărbat din Dâmbovița creștea doi lei agresivi în curte

Un tănăr de 32 de ani din comuna dâmboviţeană Braniştea creştea în curte doi lei extrem de agresivi. Fratele proprietarului a devenit violent la vederea jurnaliştilor, iar poliţiştii de la faţa locului urmăreau, pasivi, incidentul.

Traficul pe A3 București-Ploiești a fost redeschis. O cisternă cu benzină și motorină s-a răsturnat pe sensul spre Capitală

O cisternă încărcată cu motorină şi benzină s-a răsturnat într-un şant de pe marginea autostrăzii Bucureşti-Ploieşti. Circulaţia a fost redeschisă pe A3, după mai bine de 8 ore. Șoferul a fost transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Ploieşti cu răni uşoare. Pompierii au stropit tot timpul cisterna cu apă şi spumă pentru că existau scurgeri de combustibil. Poliţiştii au stabilit că cisterna nu a fost implicată într-o coliziune. Rămâne să se afle dacă şoferul a adormit la volan sau a fost vorba de explozia unui pneu.